Životní pojištění - jistota a zajištění

Každý odborník vám potvrdí, že je životní pojištění je bráno jako velmi jistý finanční produkt, ktery je navíc ohromně flexibilní ve vztahu ke klientovi. Pojišťovny jsou v tomto případě poměrně přívětivé, a tak máte možnost přizpůsobit téměř vše.

Životní pojištění patří mezi ty nejmladší finanční produkty na našem trhu

když se ale intenzivně dostává do povědomí drtivé většiny obyvatel. Je to vcelku logické, protože v západní Evropě, ze které přišlo, si vydobylo dominantní postavení, které nemůže jen tak něco ohrozit. V praxi totiž přináší dvě poměrně zásadní výhody – zajistí vaše blízké v případě vaší smrti, ale na druhou stranu dokáže i klasicky spořit. První případ je jasný, vy si obvykle domluvíte předem danou částku, která bude vaší rodině vyplacena, pokud zemřete. Tuto variantu často využívají živitelé rodin, protože žijeme v době půjček, hypoték atd., a když zemře živitel rodiny, nemají obvykle jeho blízcí prostředky na splácení pohledávek. Pokud měl ale zesnulý smluvené dobré životní pojištění, budou jeho blízcí schopní tyto výdaje uhradit. V nespolední řadě se s ním setkáte i v bance, když některé banky nechtějí poskytovat dlouhodobé úvěry, pokud si životní pojistku neuzavřete. Zároveň v sobě životní pojištění zahrnuje i některé varianty, které peníze klasicky zúročují**
**

Jak si životní pojištění zřídit?

I když se na první pohled může zdát, že je životní pojištění poměrně jednoduchým a snadno čitelným produktem, jsou tu některá úskalí, na která byste si měli dát pozor. V první řadě nikdy nepodceňte věk, který pojišťovny pochopitelně zohledňují. Pokud si půjdete vyřídit životní pojištění ve třiceti, což je ideální a doporučený věk, budete platit poměrně malé poplatky vzhledem k vašemu dobrému zdravotnímu stavu. V případě padesátníka už ale budou pojišťovny mnohem obezřetnější. Pokud navíc budete chtít peníze zhodnotit, berte v potaz, že životní pojištění nemá vysoké úroky, takže musíte zúročovat dlouhodobě. Pokud už se rozhodnete životní pojištění uzavřít, nikdy by nemělo končit před vaším šedesátým rokem, protože pak už jiné nemáte nárok získat. Zároveň platí, že pokud budete potřebovat v pokročilém věku žádat v bance o úvěr a nebudete mít životní pojištění, máte také smůlu. Životní pojištění nabízí i některé doprovodné produkty, z nichž nejlepší je pojištění proti invaliditě, které doporučujeme zřídit. Na druhou stranu buďte opatrní u krátkodobých životních pojištění.

Co vám životní pojištění přinese?

První přínos, který byl už několikrát zmíněn, je jasný; životní pojištění vám přinese jistotu. Pokud náhle zemřete, vaši blízcí budou mít prostředky uhradit vaše, nebo rodinné dluhy, na které jste z větší části vydělávali. To pochopitelně vyžaduje, abyste se nenechali „uchlácholit“ a sjednali si životní pojištění na opravdu vysokou částku. Pokud budete mít k dispozici i spořící složku, máte jistotu, že vaše peníze s jistotou zúročíte. V tom případě by mělo životní pojištění mít i tzv. částku na dožití, která vám zajistí, že naspořené prostředky získáte po vypršení smlouvy. Každý odborník vám také potvrdí, že je životní pojištění bráno jako velmi jistý finanční produkt, který je navíc ohromně flexibilní ve vztahu ke klientovi. Pojišťovny jsou v tomto případě poměrně přívětivé, a tak máte možnost přizpůsobit si prakticky všechny parametry.

Rizikové životní pojištění

Toto je v podstatě první a nejzákladnější varianta, kterou si každý ve spojení s pojmem životní pojištění vybaví. Má pouze jednu část a to tu, která bude vyplacena v případě vaší smrti. Vy si tak při zřizování domluvíte pevně danou částku, kterou mohou při pojistné události vaši blízcí získat. Na durhou stranu se tento obnos nedá nijak zúročovat a nebude vám nikdy vyplacen. Pokud si tak sjednáte životní pojištění například na dvacet let, nemáte po dvaceti letech na peníze nárok a vše, co jste doposud zaplatili, bude pojišťovny. Spořící složka tu tím pádem není. Na druhou stranu máte výhodu právě v pevně dané částce, a také se dá rizikové životní pojištění sjednat i například na rok. Právě pro získání dlouhodobého úvěru ve většině bank je toto životní pojištění nutností.

Kapitálové životní pojištění

Pokud chcete ale zároveň spořit a mít tak jistotu, že pokud smlouva vyprší, získáte naspořené peníze, je první variantou, kterou můžete využít kapitálové pojištění. To v sobě kombinuje jak částku, která bude vyplacena po vaší smrti, tak spořící složku. Její výhodou je, že má pevně stanovený úrok na celé období, po které budete životní pojištění platit, takže máte jistotu, kolik peněz na konci získáte. Právě u této varianty se vyplatí začít spořit co nejdříve, protože nemá vysoké úroky, a tak musíte zhodnocovat delší dobu – ze zákona jsou maximálně 2,4%. Není ani problém smluvit si obě výše zmíněné složky nezávisle na sobě. Zároveň kapitálové životní pojištění nabízí i některá připojištění, na která můžete dosáhnout za výhodných podmínek, a dá se zahrnout do daní.

Investiční životní pojištění

Investiční životní pojištění je vhodné pro klienty, kteří chtějí peníze zhodnotit intenzivněji a nevadí jim, že podstoupí určitou míru rizika. Tato varianta je totiž podobná kapitálovému pojištění, nicméně nemá úrok stanovený dopředu a vy tak nemáte jistotu, kolik naspoříte. S vašimi penězi totiž investiční fond hospodaří a vy získáváte procenta z výnosů, která se pochopitelně mohou každý rok měnit. Obvykle jsou v nabídce jak ty rizikovější – výnosnější, ale méně stabilní, tak ty s menší mírou rizika. Téměř ve všech případech ale platí, že zhodnotíte více než v případě kapitálové varianty. I investiční životní pojištění je daňově uznatelné.

Důchodové pojištění

Ví to málokdo, ale důchodové pojištění také spadá do kategorie životních pojištění. Jeho smysl je jasný – budete spořit, abyste měli v důchodovém věku k dispozici poměrně velkou částku na zajištění spokojeného stáří z hlediska financí. Obvykle se tak sjednává na určitý věk – mezi padesáti a sedmdesáti, a je nesmírně spolehlivé a oblíbené. Jeho typickým rysem je valorizace, která vám zaručí, že vaše peníze nebudou ztrácet na reálné hodnotě v důsledku inflace. Často se také důchodové pojištění plete se penzijním připojištěním, které je ale v mnoha bodech odlišné.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id4740 (zivotni-pojisteni.eu#223)


Přidat komentář