Jak zařizovat pojištění

Životní pojištění umožňuje i spořit, což mu ještě více přidává na oblibě. Pokud budete peníze i zhodnocovat, oceníte určitě tzv. možnost výplaty při dožití. Obyčejné životní pojištění totiž neumožňuje, aby vám byla naspořená částka vyplacena, pokud smlouv

Životní pojištění

Dalo by se říct, že životní pojištění českým klientům ještě nepředvedlo vše, co dokáže, protože je na našem finančním trhu poměrně mladým produktem, který už se ale do povědomí občanů dostal. Jeho základní idea je evidentní a napadne asi každého, kdo si přečte pouze jeho název. Životní pojištění by mělo zajistit, že v případě vaší smrti neutrpí vaši blízcí majetkovou újmu. I když to může znít zvláštně, je hodně rodin, kde je například otec hlavním živitelem rodiny, a na kterého je zároveň napsán vcelku velký počet úvěrů, hypoték apod. V případě smrti by tu tak nebyl nikdo, kdo by je mohl splácet. Právě v tomto případě dokáže pomoct životní pojištění, které dá pozůstalým k dispozici poměrně velký finanční obnos, kterým mohou tyto náklady pokrýt. S rozhodováním, zda životní pojištění uzavřít, se tak setká naprosto každý. Buď si uvědomíte vy tento fakt, že jste živitelem rodiny, nebo po vás bude požadovat uzavření životního pojištění banka, jinak vám nepůjčí na dům atd. Určitě výběr nepodceňte a životní pojištění si domluvte včas.

Jak zařizovat pojištění

I když může životní pojištění na první pohled vypadat poměrně jednoduše, především Češi jsou odborníky na chyby z nepozornosti, a pokud si takto důležitý finanční produkt sjednáte špatně, budete peníze doslova vyhazovat oknem, když za ně stejně nic nezískáte. Hned na úvod vás tak chceme varovat před některými častými chybami. V první řadě je tu jednoduchá rada: „Uzavřete životní pojištění co nejdříve.“ V praxi vám to totiž přinese hned několik výhod. Vzhledem k vašemu lepšímu zdravotnímu stavu získáte například ve třiceti letech výrazně nižší poplatky, a pokud budete prostřednictvím životního pojištění spořit, zúročíte své peníze poměrně citelně. Pokud budete žádat v padesáti letech o hypotéku, banka vám řekne, že musíte uzavřít životní pojistku, ale pojišťovna už vám jí z pochopitelných důvodů neuzavře. Budete tak mít před sebou celkem neřešitelný problém. Často také pojišťovny nabízejí některá rozšíření a vy vždy využijte pojištění proti invaliditě. Pozor si dejte i na fakt, aby vaše životní pojistka nekončila před vaším šedesátým rokem, protože pak máte stoprocentní jistotu, že už novou neuzavřete.

Co díky pojištění získáte?

Základní idea životního pojištění už byla několikrát zmíněna – zajistit vaše blízké v případě vaší smrti, nicméně má tento finanční produkt poměrně hodně variant, z nichž některé mají i další výhody. Když už máte životní pojištění, můžete si být v první řadě jistí, že máte zajištěnou splatnost vašich půjček, pokud zemřete. Zároveň jste ale sjednali poměrně flexibilní účet, který se dá v průběhu do jisté míry upravovat. Vždy si pak dejte pozor na fakt, zda máte k dispozici pevnou částku, kterou získáte, nebo naspoříte, nebo jestli je od něčeho odvislá. Životní pojištění totiž umožňuje i spořit, což mu ještě více přidává na oblibě. Pokud budete peníze i zhodnocovat, oceníte určitě tzv. možnost výplaty při dožití. Obyčejné životní pojištění totiž neumožňuje, aby vám byla naspořená částka vyplacena, pokud smlouva pozbude platnosti. Pokud ale budete mít k dispozici klauzuli o částce na dožití, získáte výplatu naspořené částky s případným zhodnocením po ukončení smlouvy. To je poměrně zásadní výhoda, která se právě u spoření využívá.

Rizikové pojištění

Rizikové pojištění je v podstatě klasika, která je základem každé nabídky. Pokud budete hledat životní pojištění, tato varianta se vám pravděpodobně zobrazí jako první. Jedná se jednoduše o to, že budete pojišťovně platit poplatky, aby ona v případě vaší smrti vyplatila blízkým předem smluvenou částku. Jeho výhodou je fakt, že si můžete být jistí, kolik vaši blízcí v praxi dostanou, protože je to sepsáno už v základní smlouvě. Navíc budete moct rizikové životní pojištění přizpůsobit vlastním požadavkům a to poměrně hodně, když se jedná o jeden z nejvíce individuálních produktů na trhu. Na druhou stranu rizikové pojištění postrádá jakoukoliv spořící složku. To znamená, že nebudete vaše peníze zhodnocovat, ale pouze platit za pojistku. Pokud uzavřete toto životní pojištění například na deset let, po deseti letech nedostanete ani korunu. I když musíme přiznat, že se dá uzavřít i například na rok a své základní ideje – zajistit pokrytí úvěrů v případě smrti, je věrné.

Kapitálové pojištění

Tato varianta patří mezi nejoblíbenější a už přináší do životního pojištění i spořící složku. Vy si tak sjednáte nejen částku, která bude vyplacena v případě vaší smrti, ale navíc budete mít i jistotu, o kolik vkládané peníze zúročíte vzhledem k tomu, že má kapitálové pojištění garantované úročení – ze zákona maximálně 2,4%. Po uplynutí tohoto životního pojištění můžete peníze jednoduše vybrat, nebo si je nechat pravidelně vyplácet. Tyto dvě částky od sebe můžete oddělit a pochopitelně si domluvit každou zvlášť. Především kapitálové životní pojištění je pak dobré uzavřít co nejdříve, protože o to víc pochopitelně peníze zúročíte. Navíc si můžete náklady spojené s tímto pojištěním odečíst od základu daně, ale na druhou stranu nebudete moct domluvené parametry měnit v průběhu. 

Investiční pojištění

Pokud patříte mezi klienty, kteří se nebojí i trochu zariskovat, můžete si životní pojištění obohatit i o investiční část. Nebudete tak mít sice přesně stanoveno, o kolik peníze zhodnotíte – vše záleží na reálných výnosech z hospodaření, které jsou nestálé, ale budete mít jistotu, že na něm vyděláte více než na klasickém kapitálovém pojištění. Také se dá zapsat do daní, a jak říkáme, klienti, kterým nevadí nestálé úročení, by měli využít spíše tuto variantu, která je výnosnější.

Důchodové pojištění

Poslední ze základních variant životního pojištění je to důchodové. Za úkol má zajistit vám vyšší životní úroveň ve stáří. Vy tak budete spořit, díky úrokům zhodnocovat a při dosažení určitého (předem smluveného) věku vám budou všechny finanční prostředky vyplaceny. Jeho velkou výhodou je protiinflační program, který zajistí, že vaše peníze neztratí na hodnotě v důsledku inflace. Ten naopak nemá penzijní připojištění, se kterým se důchodové pojištění často plete.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id4733 (zivotni-pojisteni.eu#138)


Přidat komentář