Co vám životní pojištění přináší?

S rozhodováním, zda životní pojištění uzavřít, se v průběhu života dříve, či později setkáte. Uvědomíte si, že jste hlavním živitelem rodiny, pro kterou by mohla mít vaše smrt pochopitelně nejen psychické, ale i materiální následky.

Životní pojištění

Životní pojištění je především v západní Evropě nesmírně populární variantou, která se u nás stále „rozkoukává“, nicméně už i někteří čeští klienti pochopili její výhody. Jak vyplývá už z názvu, základní ideou tohoto pojištění je „pojistit se proti smrti“, takže v praxi zajistit své blízké peněžní částkou, pokud zemřete. S rozhodováním, zda životní pojištění uzavřít, se v průběhu života dříve, či později setkáte. Buď si uvědomíte, že jste hlavním živitelem rodiny, pro kterou by mohla mít vaše smrt pochopitelně nejen psychické, ale i materiální následky, ze kterých by se nemusela vzpamatovat. Dalším případem je situace, kdy si například zřídíte hypotéku na dům apod., a kdy po vás bude banka životní pojištění požadovat. Na druhou stranu je pravda, že má životní pojištění mnoho různých druhů, které se dnes používají i jako klasické spoření, kdy klienti nepočítají s tím, že by zemřeli, ale spíše chtějí účinně naspořit.

Na co si dát pozor

V podstatě nejčastější chybou, kterou občané obecně při vyřizování životního pojištění podcení, je věk. Pokud víte, že do budoucna budete chtít uzavřít vysoký úvěr na bydlení, nebo cokoliv jiného, uzavřete životní pojištění co nejdříve. Za prvé budete mít vzhledem k lepšímu zdravotnímu stavu nižší poplatky, a také nebudete riskovat, že vám například v padesáti letech banka nebude chtít půjčit. V praxi by vám to pak mohlo přinést ještě větší komplikace. Vždy se zároveň pojistěte i proti invaliditě a nikdy si nesjednávejte životní pojištění tak, aby končilo před šedesátým rokem vašeho života. V té době už by vám totiž pojišťovny nepovolily uzavřít nové pojištění. Často se na trhu setkáte i s krátkodobými účelovými pojistkami, kterým ale nedůvěřujte.

Co vám životní pojištění přináší?

Před tím, než se zaměříme na konkrétní druhy životního pojištění, je dobré vědět, co od něj v praxi obecně získáte. Pokud si ho uzavřete na dostatečně vysokou částku, máte jistotu, že v případě vaší smrti dostatečně zabezpečíte vaše blízké. Některá životní pojištění nabízí i zhodnocení pravidelně placených vkladů, což je další a poměrně zásadní výhoda. Dále při vyřízení získáte poměrně velkou flexibilitu tohoto finančního produktu, když se vám budou pojišťovny snažit jít na ruku a vy si tak můžete sjednat životní pojištění doslova na míru. Jak už bylo řečeno, pokud máte na sebe napsaný vysoký úvěr a nechcete, aby v případě vaší smrti přešly dluhy na vaše blízké, uzavřete životní pojištění. Zajímavou možností je i tzv. propadnutí z dožití, když získáte celou naspořenou částku (včetně případného zhodnocení) v době, kdy vyprší smlouva. Právě z těchto důvodů se někdy používá jako klasické spoření. Částku si pak můžete nechat vyplatit pravidelně, nebo jednorázově.

Rizikové životní pojištění

Rizikové pojištění je v podstatě tím, co si každý pod pojmem životní pojištění představí. Vy se u pojišťovny pojistíte na to, že bude v případě smrti vašim blízkým vyplacena určitá částka – předem domluvená. Typickým rysem je, že nejsou vaše peníze, které na účet vkládáte, nijak zhodnocované a poplatky propadají přímo pojišťovně. Rizikové životní pojištění také nezná případ vyplacení naspořené částky z důvodu ukončení smlouvy. Pokud byste se rozhodli ho zrušit, protože už ho nebudete potřebovat, vaše peníze zpět nedostanete a to ani po jeho vypršení. Využívají ho tak především občané, kteří chtějí opravdu pouze zabezpečit své blízké, protože mají uzavřeny úvěry na velké částky. Jeho jednoznačnou výhodou je fakt, že máte předem domluvenou částku, která bude v případě smrti vyplacena. Sjednat ho můžete i například na jeden rok, ale bohužel neobsahuje spořící složku.

Kapitálové životní pojištění

Kapitálová varianta už v sobě skrývá jak spořící, tak klasickou pojistnou složku, které od sebe můžete při vyřizování oddělit. Pokud si domluvíte kapitálové životní pojištění, budete mít klasicky domluvenou částku, která bude vašim blízkým vyplacena v případě vaší smrti. Zároveň si ale můžete dohodnout pevnou částku, kterou získáte, pokud životní pojištění skončí. Jedná se tak o poměrně dobré zhodnocení finančních prostředků, když vám bude jeho výše předem garantována – úroky mohou být ze zákona maximálně 2,4%. Navíc k tomuto životnímu pojištění dostanete velký počet různých připojištění, a také daňovou uznatelnost – můžete si náklady odečíst z daní. Lehkou nevýhodou je fakt, že nebudete moct měnit nastavení životního pojištění v průběhu jako u některých jiných variant.

Investiční životní pojištění

Tato varianta v podstatě kopíruje kapitálové pojištění, nicméně zvyšuje možnosti zúročení. Fond, který si zvolíte, bude totiž s vašimi penězi hospodařit a vy tak budete mít k dispozici ještě procenta z výnosů. Vybrat si můžete z velkého počtu možností od méně rizikových až po poměrně riziková. Nedá se tak přesně odhadnout, kolika procenty peníze zhodnotíte, ale obvykle jsou výsledné částky vyšší než u ostatních variant. Zároveň tak nemáte garantovanou částku při dožití. I toto životní pojištění je daňově uznatelné.

Důchodové pojištění

I když to ví málokdo, důchodové pojištění také spadá do kategorie životního pojištění a slouží k zajištění vyšší životní úrovně ve stáří. Vy tak budete platit poplatky, abyste po uplynutí pojistné smlouvy získali určitý finanční obnos – oba tyto parametry jsou předem dohodnuty. Konec důchodového pojištění bývá obvykle stanoven dosáhnutím určitého věku, často mezi padesáti až sedmdesáti lety. Navíc má důchodové pojištění protiinflační program (valorizaci), aby vaše peníze neztrácely hodnotu. Nikdy ho ale nezaměňujte s penzijním připojištěním, které má úplně jiné parametry.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id4743 (zivotni-pojisteni.eu#248)


Přidat komentář